Téměř 1500 dětí a mladých lidí se letos učilo programovat během akcí Meet and Code

Téměř 1500 dětí a mladých lidí se letos učilo programovat během akcí Meet and Code

Během září a října se 1 498 dětí a mladých lidí z celé České republiky účastnilo 52 programovacích dílen, které pokrývaly širokou škálu aktivit, včetně kódování robotů, robotických stavebnic, dronů, chytrých vláčků, práce s jazyky Scratch a Python a simulace vlastní meteostanice.
Tyto dílny byly součástí mezinárodní iniciativy Meet and Code a umožnily účastníkům praktickou zkušenost s kódováním, podporující rozvoj kreativity, logického myšlení a IT dovedností. Hlavními sponzory iniciativy jsou SAP a Amazon.

Za Meet and Code v České republice již posedmé stojí nezisková organizace Sdružení VIA, která rozděluje mezi vybrané workshopy částku 10 000 Kč. „Jsme nadšeni, že navzdory zpřísněným podmínkám projevily organizace o granty Meet and Code velký zájem. Počet zapojených dětí letos vzrostl o 400 oproti minulým letům. Vzhledem k rostoucí důležitosti IT dovedností v budoucím světě je skvělé vidět, že mnoho organizací tento trend reflektuje a umožňuje dětem a mladým lidem první experimenty ve světě IT,“ říká ředitelka Sdružení VIA Radka Bystřická.

Mezi hlavní sponzory iniciativy patří firma SAP nebo společnost Amazon. Zástupci a zástupkyně SAP pravidelně usedají i do hodnotící komise, která k podpoření vybírá nejlepší projekty. „Zájem o vzdělávání nejmladších generací v IT roste, což je dobrým znamením do budoucna. Iniciativa Meet & Code nadchla naše kolegy, kteří každý rok chodí na školy s cílem předat své zkušenosti a hlavně sdílet svou vášeň pro to se neustále učit něco nového. Právě celoživotní vzdělávání je klíčem k dlouhodobě udržitelnému růstu do budoucna,“ říká Lucie Bort, vedoucí CSR týmu společnosti SAP v Česku.

Rovnou tří workshopů se mohli zúčastnit školáci a školačky z Ostravy, kde akce zorganizovala místní Moravskoslezská vědecká knihovna. Vyzkoušeli si hackaton v programování mikropočítače micro:bit i robotickou ruku Arduino.
Pro úplné začátečníky i začátečnice knihovna připravila dílnu úvodu do algoritmů, které si následně procvičili při hraní deskové hry Scottie Go!. „Akce jsme zařadili do nabídky otevřených lekcí pro školy, které už nyní poptávají další termíny. Zakoupené vybavení jsme využili i v rámci programovacího klubu CoderDojo. Jsme opravdu vděční Sdružení VIA za grantovou podporu. Díky uspořádaným workshopům se nám podařilo navázat úzkou spolupráci mezi knihovnou a základními školami v Ostravě,“ pochvaluje si Mgr. Michaela Mrázová z Oddělení edukace a metodické podpory knihovny.

Zapojeny organizace z velkých měst i malých obcí

Děti ze ZŠ Mohylová na Praze 5 si zkusily nakódovat pohyb Mojobota na herní mapě. Tento robot nabízí základní i vyšší programovací funkce, umí mluvit, má světelné a zvukové senzory a ukazuje nejrůznější výrazy.
„Mojobot nabízí jednoduché i složitější funkce, které během hry gradují. Děti si práci s ním moc užily a do programování se zapojili jak začátečníci, tak zkušenější ‚programátoři‘. Vytvořily týmy a vzájemně si pomáhaly. Mojobot v krabici určitě nezůstane. Těšíme se na příští ročník, určitě se opět přihlásíme,“ říká Klára Stuchlá z Rady rodičů a přátel školky a zástupkyně ředitelky.

K Meet and Code se letos připojily organizace z velkých měst i malých obcí po celé republice a cílili na široké účastnic a účastníků, od předškolních dětí až po vysokoškoláky. Dílny probíhaly jak fyzicky, tak online, zpravidla pod vedením zkušeného lektora či lektorky.
Letos vůbec poprvé si hned na několika akcích děti mohly naprogramovaly chytrý vláček, který hravou formou seznamuje s programováním a zacházením s moderními technologiemi. Akce se v období září a října konaly ve 25 evropských zemích.

Meet & Code podporuje akce související s vědou a technologiemi, které se konají v rámci Evropského týdne programování. Za iniciativou stojí společnosti SAP, Haus des Stiftens für Unternehmen & Non-Profits gGmbH, společnost Amazon a partneři z jednotlivých zemí sítě TechSoup Europe. Do České republiky projekt již několikátým rokem přináší Sdružení VIA.
Cílem je představit dětem a mladým lidem svět IT technologií a programování. Akce jsou navrženy tak, aby mladým lidem ukázaly zábavnou stránku programování. Učí je, jak technologie fungují a jak IT ovlivňuje náš každodenní život. Přehled všech podpořených akcí napříč Českou republikou najdete na webové stránce Meet & Code.

Zdroj informací

Sdružení VIA, Mládež.cz a NejBusiness.cz
Foto: Sdružení VIA

Datum

13. listopadu 2023

FotogaleriePage generated in 1.2864 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál