Šedesátka malých studentů a studentek absolvovala dětskou univerzitu

Šedesátka malých studentů a studentek absolvovala dětskou univerzitu

Na 79 přednášek, besed, experimentů a výletů se v akademickém roce 2023/24 zapsalo 129 malých studentů a studentek Dětské univerzity Fakulty pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni.
Podmínky pro udělení diplomu nakonec splnilo 58 žáků základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Při promoci v pondělí 5. února je převzali z rukou děkana FPE Pavla Mentlíka a poblahopřál jim i rektor Miroslav Lávička.

Poskytování první pomoci, matematické stolní hry, cesta do pravěku nebo poznávání mimozemských rostlin – to je jen letmý výčet kurzů, na které se mladí studující mohli přihlásit. Měli tak možnost poznat zábavnou formou předměty, s nimiž se denně setkávají ve škole. Z nabídky kurzů si sami sestavili rozvrh. Osvědčení o absolvování získaly ty děti, které se zúčastnily minimálně šesti kurzů.

I letos si děti kurzy rychle rozebraly. „První kurzy byly během zápisu naplněny za osm minut. Velký zájem byl třeba o kurz s názvem Oheň, který jsme měli na katedře chemie. Tradičně vysoký zájem pak byl obecně o kurzy s technickým nebo přírodovědným zaměřením a workshopy, které realizujeme se ZOO Plzeň,“ říká Michaela Voltrová, proděkanka FPE, která má projekt dětské univerzity na starosti.

„Nepochybuji o tom, že před sebou vidím budoucí vědce, umělce a inovátory. Mojí největší radostí bude, pokud vás jednou budu potkávat na chodbách a v učebnách Západočeské univerzity,“ řekl malým absolventkám a absolventům při slavnostním předávání certifikátů rektor Miroslav Lávička.

Tradice od roku 2014

Děkan Pavel Mentlík pak poděkoval rodičům za to, že vedou své děti na cestě za věděním. „Představme si kurzy, které jste absolvovali, jako střípky poznání, přál bych si, aby ve vás roznítily touhu poznávat a podpořily to, co se učíte ve školách,“ doplnil.

I na těchto promocích dostali absolventi za úkol přednést slavnostní projev. „Už po první hodině jsem přišel domů nadšený a s úsměvem, asi nejvíc mě bavilo stavění špagetových mostů. Myslel jsem, že budeme probírat stejné věci jako ve škole, ale to jsem se mýlil,“ řekl v aule ve Veleslavínově ulici Vít Kielbus.

Svého syna Pavla zapsal na univerzitu i Petr Hřebejk: „Když přišel po prvním setkání nadšený, tak jsme se ho hned snažili přihlásit na co nejvíc kurzů,“ zmínil otec třeťáka.

Dětská univerzita FPE má na ZČU tradici už od roku 2014. I letos ji finančně podpořil Plzeňský kraj. Díky příspěvku hejtmanství a partnerů mohly děti absolvovat všechny kurzy Dětské univerzity zdarma.

Novým partnerem Dětské univerzity se v roce 2023 stala firma KONPLAN. „V rámci tohoto partnerství jsme zavedli tři kurzy zaměřené na technické kreslení a 3D tisk. Na výuku pak děti docházely přímo do prostor firmy,“ dodává proděkanka Michaela Voltrová.

Zdroj informací

Západočeská univerzita v Plzni a Mládež.cz
Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Datum

12. února 2024

FotogaleriePage generated in 1.3455 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál